İşitme cihazı seçmek

İşitme cihazı seçmek: işitme cihazı satın almadan önce kendinize soracağınız 7 soru

işitme cihazı seçmek

İşitme cihazı seçmek kolay değildir, özellikle de ilk defa kullanacaksanız. Cihazlar pek çok farklı boy, renk ve teknoloji düzeyinde üretilmektedir.

Hangi işitme cihazını seçmeniz gerektiğini belirleyen ilk faktör, size özgü, hafif ile çok ileri derece arasında olabilen işitme kaybınızdır. Bundan sonrasında ise işitme cihazınızın neler yapabilmesini ve nasıl görünmesini istiyorsunuz sorusu gelir?

İşitme cihazım nasıl görünmeli? 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde 466 milyon kişi işitme zorluğu çekmektedir. Bazı kişiler işitme cihazı kullandığının görülmesinden şikayetçi değilken, bazıları ise çok dikkat çekmekten kaçınmaktadır. Bu karar öncelikle işitme kaybınızın tipine ve derecesine, sonrasında ise size bağlıdır. İşitme cihazı, üzerimizde taşıdığımız diğer eşyalar gibidir;  tarzını, rengini ve ebadını (işitme kaybınıza bağlı olarak) seçebilirsiniz. Bu doğrultuda, işitme uzmanları size doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır.

Günlük hayatta çoğunlukla dışarda mı yoksa evde miyim?

Gece yemeğe gitmeyi mi yoksa evde kalıp TV seyretmeyi mi tercih edersiniz? Yaşam tarzları çok çeşitlidir, bu nedenle işitme cihazları da çok farklıdır.  Gece çıkmayı tercih ederseniz arka planda çok sayıda gürültü bulunur , insanların konuşulanları duymakta en çok zorlandığı yer burasıdır.  Bu durumda arka plandaki gürültüyü azaltan ve konuşmaları yükselten bir işitme cihazı kullanmanız yararınıza olacaktır.

İşitme cihazımla doğrudan video veya müzik dinlemek istiyor muyum?

Akıllı telefonunuzu sıklıkla kullanıyorsanız işitme cihazları ile bağlantı kurmak için üretilen Bluetooth’lu işitme cihazlarını beğenme olasılığınız yüksektir. Günümüzde üretilen işitme cihazlarının çoğunda 2.4 GHz Bluetooth bağlantı (iPhone için) bulunmaktadır ve iOS cihazlarını (Apple ürünleri) doğrudan işitme cihazına bağlamaktadır. 2.4 GHz bağlantınız varsa her türlü durumda telefonunuzdan aktarılan sesleri kontrol edebilirsiniz.

İşitme cihazımı telefonumla kontrol etmek istiyor muyum?

Günümüzde işitme cihazları sesleri arttırmanın ötesinde pek çok şey yapabilmektedir. Öyle ki akıllı telefonunuz için uygulamalar indirerek Yapay Zeka yoluyla dinleme deneyiminizi kişiselleştirebilirsiniz. Bu tür özellikler genelde akıllı telefonunuzdan yönetilir. Akıllı telefonunuz varsa ve kullanmayı seviyorsanız otomatik ses özelliklerine ek olarak işitme cihazına göre değişen pek çok özellikten faydalanabilirsiniz. 

Alçak şiddetli sesleri duymakta zorluk çekiyor muyum? 

Yüksek şiddetli sesleri duymak genelde zor değildir, ancak işitme zorluğu çeken kişiler genelde kuş sesleri, gazete hışırdaması ve hatta küçük çocukların konuşmaları gibi alçak sesleri işitmekte zorluk çekmektedir. Hatta bu tür sesler hiç işitilmeyebilir. Bu sesleri işitemiyorsanız alçak şiddetli sesleri arttırma özelliğine sahip bir işitme cihazı kullanmanız gerekir.

Çalışma ortamım nasıl?

İnşaat şantiyesinde çalışmakla, ofiste çalışmak arasında büyük fark vardır. Öte yandan ofisiniz gürültülü olabilir. Çalışma ortamınızı düşünün: istenmeyen arka plan sesleri büyük ölçüde azaltan bir işitme cihazına mı gereksinim duyuyorsunuz? Alçak şiddetli sesleri yakalayan veya büyük salonlarda akustik özellikleri iyi işittiren bir işitme cihazına mı gereksinim duyuyorsunuz?

Hangi ortamda dinleme gereksinimine daha fazla ihtiyacım var?

En önemli dinleme ortamınız neyse işitme cihazınızın o ortamı yakaladığından emin olun. Bazı işitme cihazları, spor karşılaşmaları için uygun özellikler sunar; bazı cihazlar ise konserler için daha iyidir.  Bazı işitme cihazları ise bunların tümünü yapabilir! Yeni işitme cihazınızın sevdiğiniz ortamlarda mümkün olan en büyük desteği veren cihaz olmasını sağlayın.

Nereden başlamalıyım ?

 İşitme kaybınız varsa işitme uzmanı sorularınıza yanıt verebilir ve sizin için en iyi çözümü bulabilir.

 

Daha fazla bilgi için https://www.widex.com.tr/tr-tr/hearing-aids .

 
GENEL MERKEZ
ATAŞEHİR ŞUBE ve TEKNİK SERVİS

Barbaros Mah. Halk Cad. No.37/1
34746 Ataşehir / ISTANBUL

Tel. 0216 210 0500 / Faks 0216 210 0515
widex@widex-tr.com

TAKSİM SATIŞ VE UYGULAMA MERKEZİ
Gümüşsuyu, İnönü Cad. No.12 
34426 Beyoğlu / İSTANBUL 
Tel. 0212 244 5872 / Faks 0212 243 6221

İLETİŞİM

Sormak ve iletmek istedikleriniz için lüften bizimle irtibata geçinİletİşİm

Ülke/Bölge Seç