İŞİTME KAYBININ DERECELERİ VE ÇEŞİTLERİ

Işitme sağlığı uzmanınız size cihaz önerisinde bulunurken sahip olduğunuz işitme kayıbı çeşidini ve seviyesini göz önünde bulunduracaktır.
Her insanın işitme kaybının tipi ve seviyesi kendine özgüdür ve bazı işitme cihazları diğerlerinden daha etkili olabilir.
İşitme kaybının dereceleri?
Işitme kaybınız ne kadar şiddetli? Bu da tabii ki hangi seviyedeki sesleri duyabildiğinize bağlı. Işitme sağlığı uzmanınız sahip olduğunuz işitme kaybının derecesini tespit etmek için bu seviyeleri bir odyogram’da listeleyecektir. Işitme kayıpları da genel olarak yedi seviyede gruplandırılır; az, hafif, orta, orta şiddetli, şiddetli ve ileri.
İşitme kaybını çeşitleri
İşitme kaybınız tek kulağınızıveya her iki kulağınızı birden etkileyebilir. Sikayetci olduğunuz işitme kaybi4 farklı şekilde ortaya çıkabilir .
  • Tek taraflı veya cift taraflı işitme kaybı - Tek taraflı işitme kaybı sadece tek kulağınızda etkili olurken, çift taraflı/karşılıklı işitme kaybı her iki kulağınızda da etkili olmaktadır.

  • Simetrik ve asimetrik – Simetrik işitme kaybı her iki kulağınızdaki işitme kaybı çeşidi ve derecesinin aynı olduğunu ifade eder. Asimetrik işitme kaybı ise her iki kulakta varolan işitme kaybı çeşidinin ve seviyesinin farklı olduğu işitme kaybı türüdür.

  • Süreçsel ve ani işitme kaybı –Süreçsel işitme kaybı zaman içerisinde ilerlerken ani işitme kaybı aniden yüksek bir sese maruz kalma gibi kazalar vb olaylar sonucu oluşur. Eğer ani işitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız, işitme sağlığı uzmanınız ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

  • Değişken/Dalgalı ve sabit işitme kaybı –Değişken diğer bir deyişle dalgalı işitme kaybı olarak da bilinen bu rahatsızlık zaman içerisinde daha da ilerlerken sabit işitme kaybının derecesi hep aynı kalır.

İŞİTME KAYBININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

KULAĞIMDAKİ BU SES NEREDEN GELİYOR?

GENEL MERKEZ
ATAŞEHİR ŞUBE ve TEKNİK SERVİS

Barbaros Mah. Halk Cad. No.37/1
34746 Ataşehir / ISTANBUL

Tel. 0216 210 0500 / Faks 0216 210 0515
widex@widex-tr.com

TAKSİM SATIŞ VE UYGULAMA MERKEZİ
Gümüşsuyu, İnönü Cad. No.12 
34426 Beyoğlu / İSTANBUL 
Tel. 0212 244 5872 / Faks 0212 243 6221

İLETİŞİM

Sormak ve iletmek istedikleriniz için lüften bizimle irtibata geçinİletİşİm

Ülke/Bölge Seç